piątek, 7 października 2022

Monika Witkowska - Druga Polka w historii na K2

Wczoraj mieliśmy ogromną przyjemność gościć Monikę Witkowską - drugą w historii Polkę, która zdobyła K2.
Wcześniej dokonała tego Wanda Rutkiewicz - aż 36 lat temu! Dopiero w tym roku, 22 lipca, udało się kolejnej polskiej stopie kobiecej stanąć na szczycie Góry - Zabójcy, jak mówi się o K2.
Monika opowiadała nie tylko o samej wyprawie ale i o ludziach, których poznała w trakcie wspinaczek, także o tych, którzy zostali w górach na zawsze.
Na sali był obecny także Antoś - podopieczny Fundacji Niesiemy Nadzieję. Tradycją Moniki jest, że przy okazji każdej swojej wyprawy na ośmiotysięcznik organizuje zbiórkę na rzecz potrzebującego dziecka, na kwotę, która w przeliczeniu na złotówki równa jest wysokości danej góry. Zdobywając K2 - Monika jednocześnie zdobyła pieniężną równowartość 8611 metrów wysokości góry (suma została nawet przekroczona) dla Julki na specjalistyczny wózek.
Natomiast wspomniany Antoś to beneficjent zbiórki wcześniejszej wyprawy na Broad Peak.
Monika przywiozła ze sobą swoje ubranie, w którym zdobywała K2 więc można było z bliska zobaczyć raki, chwycić czekan czy zważyć w rękach buty wysokogórskie. A dla pięciu odważnych śmiałków z widowni, prelegentka przygotowała energetyczne przekąski, które zazwyczaj zabiera ze sobą na wyprawy.
Pod koniec spotkania była okazja by zamienić słowo z himalaistką, uścisnąć dłoń i zakupić jedną z wielu książek, oczywiście z dedykacją autorki.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z Moniką Witkowską w Klubie Podróżnika z Kórnika 🙂.

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz